dijital marketing nedir

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır? Sosyal Ağ Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama nedir? diyecek olursak başta e-ticaret alanlarında ve sosyal ağ platformlarında, satıcı ve müşteri ilişkisine dayanan, güler yüzlü hizmetin eyleme dönüştüğü sistemdir.Hem geleneksel pazarlama hemde dijital pazarlama olarak ayrılmaktadır. Dijital Marketing de denilir.

Her geçen gün gelişen teknoloji, gelişen tecrübeler ve hayatımızın her alanında bize yardımcı olan ürünlerin, basitliklerin, zamandan tasarruf edip kazancımızı arttırmaya yönelik yapılan adımların ve bu adımlarla, Dijital ve Sosyal platform alanlarında tanıtımlar ile kendimizi ve işimizin gücünü geliştirebildiğimiz kocaman bir fırsatlar topluluğudur.

Dünyadaki birçok işletmenin neredeyse %90’ın dan fazlası, bu azımsanamayacak kadar hatırı sayılır, bir çoğunluk Dijital Pazarlama ve Dijital Reklam, Sosyal Medya alanlarında kendilerine yer dinmeye çalışmaktadırlar.

Günümüzde küçük ya da büyük işletmelerin en az bir tane sosyal hesapları bulunmaktadır. Ve gelişen değişen Teknolojik topluma siber toplum gücüne ulaşmamız için kendimizi dijital sosyal medya dünyasında pazarlama yapabilmemiz için şarttır.

Peki biz bu sosyal hesapları ne için kullanmaktasınız? Asıl sorulması gereken soruların başında bu geliyor..

 • Resim paylaşmak, beğeni, paylaşım alabilmek için mi?
 • Anlık story paylaşımları kim bakmış acaba diye mi?
 • O an bulunduğumuz güzel ortamın videosunu/resmini çekip sosyal medyada yayınlamak için mi?
 • Yoksa yeni arkadaşlıklar bulabilmek için mi?

Milyarlarca insanın kullanmış oldukları bu platformlar sistemi sadece şirketiniz işiniz için kullanmış olsanız, saymış olduğumuz şu birkaç maddelerin dışında, kendi reklamımız için kullanmış olsak eminim ki Geleneksel Pazarlama Yöntemlerinin neredeyse 4 katını anlatacağımız sistemler ile Dijital Pazarlama kalitenizi attırabileceksiniz.

Dijital Pazarlama Nerelerde Yapılır?

En çok bilinen Sosyal Medya alanlarını fayda sağlayacak platformları sıralayacak olursak listemizde ki ilk 5 Dijital Pazarlama ağlarını şu şekilde saya biliriz;

 • Facebook
 • Twitter
 • İnstagram
 • LınkedIn
 • YouTube

sosyal-ağlar

Aslında listeye ekleyebileceğimiz o kadar çok fazla sosyal ağlar var ki biz en çok bilinen ve en çok kullanılan, size fayda sağlayabileceğini düşündüklerimizi sıraladık.

Yakın zamanda da Türkiye’de sosyal ağ kullanıcı sayımızı açıklamışlardı yanılmıyorsam 30 milyon aktif kullanıcı ile başı çeken ve ilk sıralarda bulunan Facebook ve Youtube olarak devam etmektedir.

Dijital Pazarlamada Kitleye Nasıl Ulaşabilirim?

Dijital Pazarlama alanında reklam vermek istiyoruz, sistematik bir şekilde ilerleyerek google’ın aramalarında hatta sosyal ağlarda bölgenize hitap etmek istiyorsanız, aktif potansiyel müşterilere ihtiyacınız var ise, bunun için öncelikle bir bütçe ihtiyacınız var demektir. Korkmayın o kadar yüksek meblağalar değil sırayla başlayalım;

dijital pazarlama listesi

 • Bölgesel alanlarınızı belirlemek ( İl-İlçe-Köy-Mah.) gibi,
 • Hizmetinizi hangi yaş aralığının kullanacağınızı seçmek,
 • Kullanıcılarınız kimler için bay veya bayan
 • Ürünlerinizin arama sonuçlarında çıkması için etiketler kullanmak, hayati önem taşımaktadır. Kullanıcılarınızın sizi verdiğiniz reklam / kampanyalarınızı görmesi için.
 • İşletmenizin logosunu ya da öne çıkan dikkat çekici bir görsel. Bu size birçok tıklama getirecektir.
 • En sonuncusu olarak bütçe burada yanıltıcı olabilecek iki yol var..

Dijital Pazarlamada Bütçeyi Sosyal Ağlar Kullanma

 1. Hedef kitle olarak bölgeniz dışında kitle belirlemek istiyorsanız bu size fazladan zaman ve para kaybı demek olacaktır, çünkü sizin bölgeniz dışında bir kişi işletmeniz ya da hizmetiniz, kampanyalarınız la pek ilgilenmeyeceğinden potansiyel müşteri olarak kayıp yaşa bilirsiniz.
 2. Hedef kitlenizi bölgeniz şehriniz olarak seçerseniz yani yakın bir konum olarak belirleyebilirseniz size hem tıklama hem de potansiyel olabilecek müşteri kazandırabilirsiniz.
Dijital Pazarlamada Uzmana İhtiyaç Var mı?

Dijital pazarlama ya da Sosyal pazarlama alanlarında bir uzmana ihtiyacınız yok, sadece yapacağınız işe ulaşabileceğiniz potansiyel müşterilere ihtiyacınız olacak o da kaliteli bir reklam, ihtiyaç analiziyle pazarlama stratejisinden geçmektedir.

Bir çok uzman pazarlamacının yaptığı tüm işlem analiz, araştırma bölgesel gücü rahatlıkla öğrenip doğru ve net adımlarla ilerlemeniz mümkün olacaktır.

Sadece biraz zaman, kendinize biraz zaman verin. Zaman her şeyin ilacıdır.


Günümüzde yaygın olarak kullanılan mobil cihazlarımız, günlük hayatımızın bir çok alanında vazgeçilmezi olan video izleme kanalarında verilen dijital pazarlama reklamcılığında oldukça popüler olmuştur, ve sonuçları oldukça net ve ivedi bir şekilde yansıtılmaktadır.

Mezardaki en zengin adam olmak değil, benim için önemli olan yatağa yattığımda harika işler yaptık diyebilmektir.

CNNMoney/fortune 1993

Türkiye’de dünyada 2. En büyük arama motoru olan ve günde milyarlarca insanın girdiği bir kanal düşünün ve burada yapacağınız bir reklam pazarlamasının size geri dönüşümü oldukça pozitif olabilecektir. Evet Youtube değişen ve gelişen teknolojiyi anlık olarak takip edebileceğiniz mükemmel arama motorudur.

Dijital Medya Pazarlamada Kendine Şu Sorular Sormalısınız
 1. Tıklama oranı
 2. Gösterim oranı ve dönüş oranları arasındaki değişim Farkı
 3. Gösterim yapılan mevcut lokasyon oranları nasıl?
 4. Kullanıcılardan hedef kitleniz den size olumlu ya da olumsuz dönüşler geliyor mu?
 5. Oranlar ne diyor? Sosyal medya stratejisi olarak değiştirmeniz gereken alanlar var mı? Dönüşümü potansiyele çevirebiliyor musunuz?

Bu gibi sonuçların değer oranlarıyla hedeflediğiniz dijital pazarlama oranlarınız tutuyorsa ya da oranlarda nerede olduğunuzu görebilir, bir sonraki adımınızı atarken de farkın dalık yaratabilirsiniz.

Dijital Pazarlamayı Sosyal Ağları Kullanmayı En Güzel Bu Örneklerle Anlattalım

Mesela bir yemek firmasısınız, firmanızın sosyal medya hesaplarıyla dijital pazarlama yapmak istiyorsunuz. İstanbul da olduğunuzu farz edelim. İstanbul dışında kampanyanıza hedef kitle belirlemeniz gereksiz, ancak oraya gelen ya da seyahat edecek ve oradan hizmet almak isteyenler ulaşmak daha mantıklı olacaktır. Ankara da bulunan birine kampanyayı tanıtmak ona sunmak tamamen zaman ve maliyet kaybı olacaktır.

Markaya göre yaratmış veya yaratmış olacağınız sisteme göre değişkenlik göstermektedir. Kullanmayacaksanız sosyal ağlarda hesap açmanız çok gereksizdir, sadece orada olsun bulunsun işte resmi şekli vs olması tamamen prestij kaybı olacağından bir çok alanda kötü bir izlenim vermektedir.

Sizin markanıza yönelik sosyal ağ platformlarınız hangisinde popüler yada popüler olmak istiyor iseniz orayı kullanmanız lazım, orayı yükseltmeniz gerekmektedir. Bu senin hem ürün satışına ister E-tiacret ol  ister fiziksel bir mağaza ol bu senin kimleri hangi kitleyi hedefliyorsun bu çok önemlidir.


Bunu bir örnek ile daha da belirgin bir hale getirelim, mesela ceket satan bir firmasınız 18 ila 24 yaş arasının ceket kullanımıyla 30 ila 40 yaş arasının ceket kullanımı çok farklıdır. 30 – 40 yaş arası ceket kullanımı diğer yaş aralığındakilere  göre daha çok kullanır, daha çok potansiyele sahiptir çünkü 18-24 yaş aralığındakiler bir marka cekete 200 – 300 TL aralığında verebilecek kapasiteye sahip değiller, ama 30-40 yaş aralığının bunu alabilirler hatta 1000 TL bile verebilecek potansiyele sahip olduğundan daha fazla satın alma eylemini gerçekleştirebilirler.

O zaman baktığımızda Dijital Pazarlama alanlarında Youtube, Twitter kullanıcı kitlesi biraz daha genç peki biz nerede sosyal ağlarda Dijital Pazarlama yapacağız diyorsanız işte cevabı okumaya devam edin…

Senin kitlen Instagram ve Facebook  Genci, yaşlısı, futbolcusu, zengini, fakiri, müzisyeni herkes her kitleden her unvanlardan insan vardır.

Diğer sosyal ağlara da ulaşabilirsiniz ama sizin için dijital reklam / dijital pazarlama alanında ulaşabilirliğin iz küçülüyor , daralıyor olacaktır.

İllaki dijital pazarlamayı sosyal ağlarda yaparken reklam seçeneklerinde kriterlerinizi belirleyebiliyor sun ama bu seferde maliyet anlamında çok daha fazla ödeme yapmanız gerekebiliyor.

Ekstra olarak şu kitlede görsün şu kitle görmesin bölgesel seçimler vs tıklama başına maliyetin çok daha fazla artacağından zaman kaybı yaşayabilirsiniz.

Ben kendimi dijitalde, pazarlamada nasıl aranır mı düşünmek gerekiyor. Sosyal medya hesaplarınızda marka ya da işletmeye göre bunu kurgulamanız aktif rol oynamanız gerekiyor.

google-maps--digital-harita

Bir cafeniz yada pastahane gibi işletmeniz varsa facebook yada ınstagram dan çok google mapse çıkmanızı şiddetle öneririm.

Ama illaki sosyal medyada çıkmak istiyorsanız size tavsiyem bölgesel aramalarda reklamınızı yapın çünkü o an bölgenizde check-in yapanlar direk sizin reklamınızı, kampanyalarınızı görebileceklerinden dolayı, dijital pazarlamada sosyal ağ reklamcılığını en iyi şekilde kullanmış olabilirsiniz.

Buda size fazladan tanınabilirlik ve müşteri kazandırabilir.

Kesinle ama kesinlikle küçük ya da büyük yeni ya da eski işletmeniz olsun hiç fark etmez, işletmeniz sosyal medya platformlarında dijital pazarlama yapabilmek için bir yer edinmeli  hatta mümkünse google’ın maps adresinde çıkmalı, aramalarda iletişim olarak en avantajlı mecralardan biri olacaktır.(Kayıt olmadıysanız zaman kaybetmeden kaydınızı yaptırın) buradan yaptırabilirsiniz.

Biraz daha sosyal ağlardaki dijital pazarlamayı basit bir örnekle anlatmak gerekirse, çilingir evet yanlış okumadınız, sizce çilingir işi yapan birinin facebook, instagram ve twitter hesabı olmasına gerek var mıdır? Bence yok çünkü çilingir işi yapan kişi sadece ihtiyaç duyulduğunda ortaya çıkacak ve işini yapacak bir kişidir. Reklam vermek zorunda da değildir ben çilingire ihtiyaç olduğunda google ‘a ben çilingir yazdığımda google mapste çıkan çilingire hemen ulaşmalıyım. Yani bunu sosyal medya olarak değil de daha çok dijital medya pazarlama olarak ta bakmak gerekiyor.

Yani bu durumda ben kendimi ya da işletmemi dijital platformda nasıl aranır ımı / arat tırırımı düşünmeniz gerekiyor. Yaptığınız işe  – hizmete göre kurgulamanız gerekiyor. Hatta mümkünse de google işletmeye ticari alandaki faaliyetlerinizi de kayıt ettirebilirsiniz. Google da buna güzel bir örnekle şu açıklamayı getiriyor.

Yeni hizmete açmış olan bir kuaför işletmecisi yeni müşterilerine nasıl ulaşabilir diyor. Kendini google maps’e işletme olarak kaydeder ve kuaför yazıldığında arama sonuçlarında çıkar. Zamanla da randevu oluşturur ve randevu alan müşterileri kuaför salonuna gider.

Dijital pazarlamada varlık yönetmeliği olarak web site yapar ve dijital pazarlama alanında ilk adımı atmış olur. Sonrasında eğer isterse kendi ürünlerini de satar / e-ticarette yapar ve arama sonuçlarında çıktıkça olumlu yorumlar ve değerlendirmeler aldıkça, artık o bölgede kuaför aramalarında çıkacağından işletmesine önceden 30 müşteri geliyorsa artık bu 90 müşteri geliyor demek olacaktır.

Kısacası ne yaptı müşteri portföyü nü dijitalde pazarlamada yükselterek birde dışarıya ürün satışı ile e-ticaretle dijital pazarlamada kendine katkı sağladı ama o bölgedeki potansiyeli o kadar, olduğundan 90 müşteri ile sınırlandırılmış örnek verdik, bu tabi ki de farklılık gösterecektir.

Şu güzel alıntı ile yazımıza son vermek istiyorum.

“Hikayeleriniz ürünleriniz ve servisleriniz hakkındaysa bu bir hikaye anlatma değil, bir broşürdür. Kendinize hikayeyi büyütmek için izin verin”

Jay Baer
Yazar Hakkında
Toplam 9 yazı
Sertuğ Yurteri
Sertuğ Yurteri
On dokuz mayıs meslek yüksek okulu mezunuyum ve Açık öğretim kamu yönetimi 3. sınıf okumaktayım.. Tecrübelerimle ve uzman görüşleriyle kesinleşmiş ve size yardımcı destek olabileceğim bağımsız bir platform blog kurmaya karar verdim. Aslında yıllardır hayalini kurduğum siteme sizlere fayda sağlamasını umut ediyorum.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara