Geleneksel Pazarlama Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde geleneksel pazarlama bütçesi piyasa da bulunan her türden işletme için ne kadar önemli olduğu bilinmekte, bu harcamaları ne kadar bilinçli ve gereksiz olmadan, doğru bir yönde yaparsak ve bundan en iyi şekilde faydalanmakta bir o kadar önemlidir.

Piyasa da bulunan küçük ve büyük ölçekli işletmeler sonuç olarak büyük bir fark yaratsa da, doğru bir strateji ile geleneksel pazarlama alanında ilerlemek olacaktır.

Gelin şimdi detaylarıyla Geleneksel Pazarlama yı beraber incelemeye alalım..

Nedir Bu Geleneksel Pazarlama ?

Aslında yabancı olmadığımız bir terimdir geleneksel pazarlama günlük hayatımızda bir çok alanda kullanılmakta olduğu gibi çeşitli reklam alanlarında da kullanılmaktadır. Aslında bakarsanız farkında olmadan’da bize bize hissettirmeden de kuruluşlar bu sektörü kullanmaktadır.

Radyolar, el afiş ilanları, dış reklam panoları, televizyonlar ve gazetelerin makale, köşe yazar ve yazılarda kullanılmaktadır.

Küçük ya da büyük ölçekli işletmelerin markalarının tanıtım pazarında büyümesi ve web sitelerine trafik çekebilmeleri için dijital pazarlama yı kullanabilmektedir.

Ama ne kadar da kullansalar bile günümüzde geleneksel pazarlama stratejisi halen hayatın belli bir kesim ile devam ettirebilmektedir.

Geleneksel Pazarlama Yöntemleri Nelerdir ?

 1. Yerel ve bölgesel gazeteler e verilen ilan ve reklamlar.
 2. El broşürleri n de bulunan açılışş ve takvim bildirimleri.
 3. Radyo larda ve bölgesel radyolara verilen ilan ve bildirimler.
 4. Reklam panoları(bilboard) oldukça kullanışlıdır.Bilhassa toplantı ve açılışlar i.in etkin bir etkidir.
 5. Televizyon her türden yayın organlarının kullanmış oldukları %99 etkili bir sistemdir.
 6. Kulaktan kulağa (Tavsiye usulü) Eskiler iyi bilir 🙂 Yeniler ise buna affiliate marketing ‘de denebilir.

Ailenizin okumasını istemeyeceğiniz bir reklamı asla yazmayın. Kendi eşinize yalan söylemezsiniz.

David Ogilvy

Geleneksel Pazarlama Yöntemleri’nin Maddelerini Açıklayalım

Yerel Bölgesel Gazeteler

Günümüzde internet ve Dijitalleşme yaygın olsa da, azımsanamayacak kadar bir kesim hala gazete okumaya bulmaca çözmeye ve yapraklar arasındaki haberleri ve güncel olayların içinde, dolaşmaya devam etmektir.

geleneksel pazarlamada gazetenin önemi
Günlük Gazete

Küçük bir işletme olabilirsiniz belli bir reklam / pazarlama alanında yayın yapmak istiyorsunuz ama ekonomik bütçeniz buna elverişli olmayabilir, bu durumda rekabetten geri kalmadan, birden fazla insana ulaşmak ve işletme logonuzu yeni müşterilerinize tanıtmak, aşina kılmak için yerel yada bölgesel gazetelere uygun alanda ve okuyucuyu rahatsız etmeden, reklam verip pazarlama yolunuzda ilk adımı atabilirsiniz.

Şöyle düşünün her gün hatta her hafta yayın yapan bir makale yazısının aynı yerinde yayınlanan işletmenizin ismi/logosu okuyucular tarafından hem görsel hem duygusal alanda hitap edeceğinden okuyan kitle tarafından işletmenizi bilinirliği, hiç reklam / pazarlama alanında ilan vermemiş bir işletmeye göre 1-0 önde olacaksınız ve aynı zamanda satışlarınız gözle görülür bir oranda artacak devamlılığı olan potansiyel müşteri kazana bileceğinizden emin olabilirsiniz.

El broşürleri – El ilanları

 • Yeni bir işletmemi açtınız ?
 • İşletmenizde dönemsel olarak kampanyalar mı yapacaksınız?
 • Müşteri portföyünüzü ve tanına bilirliğin izi genişletmek mi istiyorsunuz?
 • Özel indirimli ürünleri tanıtmak mı istiyorsunuz?

Eğer cevabınız evet ise El broşür konusu tam size göre..Yazımızın devamına detaylı olarak açıklamaya çalıştık..

Hem bütçenizi zorlamayacak ve  zamandan tasarruf etmek istiyorsanız, saatler içinde tasarlayarak bir çok ürünün tanıtımını yapabilirsiniz.

Hazırladığınız, tasarladığınız el broşürleri sizi ve işletmenizin tanınabilirliğini anlatan en etkili yollardan birisidir.

   Geleneksel pazarlama yöntemleri içersin den en basit, akılda kalıcı, müşterilerinizin dikkatini çekerek potansiyel müşteri kazanmanın en etkili yoludur.

   El broşürleri hazırlarken dikkat etmeniz gerek çok önemli hususlar vardır. Bunlar işletmeniz ve ürünlerinizin çok daha fazla kitleye ulaşarak satışlarınızın artmasını etkileyecek faktörlerdir. Öncelikle kendinize şu birkaç soruyu sormalısınız.

 1. Tasarım: Hazırladığınız El broşürün ‘üz profesyonel görünüyor mu ? 3. Bir kişi tarafından gözden geçirildi mi ?
 2. Yazım denetimi: Yazım yanlışı, noktalama işaretleri ve dil bilgisi gibi sözcük kelime ifadeleri TDK’na uygun hazırladınız mı? Bazı yazım hataları farkında olmadan anlatılmak istenenin dışına çıkartabilir. İstenmeyen farklı sonuçlar oluşabilir.
 3. Farkındalık: Hazırladığınız tasarım kime ne sunuyor ? hangi kitle için tasarlandı ? Sizi seçmelerindeki nedeni ve diğer rakip firmalardan farkınzı okuyucular, müşterileriniz anlayabiliyor mu ?
 4. İletişim: Belki de en önemli konu, el broşürlerinize iletişim, adres bilgilerinizi eklediniz mi ? (imkanınız varsa sosyal platformlarınızı, yön gösterici küçük bir harita ile işletmenizin yerini tarif edebilirsiniz.)

Radyo

Hadi oradan ya yıl olmuş 2020 radyo dinleyen mi kaldı dediğinizi duyar gibiyim aslında evet belki bir nevi haklı da olabilirsiniz ama emin olun ki günümüzde hala

radyo ile Geleneksel Pazarlama stratejisi
Radyo

dağa radyo dinleyen bir kitle var ve bu kitle her alanda dinlemeye devam etmektedir.

Yolculuk yaparken, araba sürerken, feribotta, yada yürüyüşte.. Bir çok alanda dijital medya gibi bizi takip etmekte ve ettirmektedir.

Radyolarda verilen reklamlar el boroşürleri gibi hem ekonomik hem de aynı bölgede olun ya da olmayın bir çok kişinin işletmenizi ve sizi bilmesi ve tanınmanız için gerçekten de kullanabileceğiniz harika bir araçtır.

Bunu rakiplerinize karşı avantaja çevirebilir hatta ve hatta radyoda kampanyalar düzenleyerek radyo dinleyicilerine özel indirimlerde sağlayabilirsiniz bu her iki taraf içinde mantıklı ve kazançlı olmaz mı bence bir deneyin ne dersiniz ?

 

Televizyon

Aslında pekte anlatılacak bir tarafı yok günümüzde hemen hemen her gün baktığımız neredeyse evdeyken zamanımızın büyük bir kısmını televizyon karşısında koltuğumuzda geçirdiğimiz belki de hayatımızdaki en iyi icatlardan biridir.

Genelde büyük ölçekli işletmelerin ve kurumsal firmaların kullandığı her türlü tanıtım ve kampanya özel indirimlerinin kullanıcılarına potansiyel müşteri hedefleri doğrultusunda tamamen profesyonel bir şekilde sunum yaptıkları ve vazgeçilmez bir yeri olan en iyi tanıtım geleneksel pazarlama yöntemlerinden biridir.

Yeni nesil Geleneksel Pazarlama Yöntemlerinde Zirveye oynayın
Pazarlamada Hedefiniz Zirve Olsun

 

Reklam panosu (Bilboard)

Şehirlerin giriş-çıkışlarında, işlek cadde ve meydanlarda genel olarak, şehirlerin merkezlerin devamlı trafiği olan bölgelerde yol kenarlarına kurulu olarak bulunan ışıklı tabela, dijital tabela, yazı ve görsel resim ile dizayn edilmiş, 2 ve 3 boyutlu, mekanik ve elektronik olarak kullanıma sunulan geleneksel pazarlama yöntemleri nden biridir.

Önemli bir projenizi, mimarlık, yapı dekorasyon alanlarında projeleri olanlar için ideal bir reklam yöntemidir.

Bazen de özel açılışlarınız için kullanabileceğiniz bir çok insanın ve potansiyel müşteri bulabileceğiniz vazgeçilmez Geleneksel Pazarlama Yönetemlerinden biridir.

 

Kulaktan kulağa (Tavsiye Usulü)

Günlük hayatımızda devamlı kullandığımız, belkide farkında bile olmadan bir çok işletmeyi hatta yeni açılmış olan mağaza, dükkan, kampanyaların bildirimlerinin yapıldığı tamamen ücretsiz bir pazarlama yöntemidir.

Bir işletmenizin olduğunu düşünelim ve bu işletmenizin bir tanıtıma ihtiyacı var değil mi ? Hatta bir reklama, belki sizi tanımlayacak farkındalık yaratabilecek  indirimlere.

kulaktan kulağa pazarlama tavsiye usulü pazarlama yöntemi
Kulaktan Kulağa Pazarlama Yöntemleri

Ürünleriniz, müşteri karşılama ve müşteri ile ilgi ve alakalı oluşunuz ve satış sonrası desteğiniz de ne kadar iyi ve özenli alternatiflerle dolu ise ve müşteri memnuniyetinizi ön planda tutabilirseniz potansiyel müşteri kazanma şansınızda o kadar artacaktır.

   Sizden memnun olarak ayrılan her müşteriniz bir sonraki alışveriş için çevresine verdiği potansiyel de bir o kadar kaliteli ve değerli olacağından emin olabilirsiniz.

“Ağızdan ağıza pazarlama her zaman çok önemli oldu. Günümüzde bu internetin gücü yüzünden her zamankinden çok daha önemli”

Joe Pulizzi

Özetlemek gerekirsek Geleneksel pazarlama Yöntemleri, her daim kaliteli başarı oranına sahiptir. Bu pazarlama yöntemleri uygulanmış ve denenmiştir. Bu nedenle her iş adamı geleneksel pazarlama yöntemin işletmelere değer vereceğine, başarı sağlayacağına ve kendini kanıtlayacağına inanmaktadırlar.

Yazımızı buraya kadar okuduysanız sizlere çok teşekkür ederim..

Değerli Görüş Ve Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.. Dilerseniz buradan mail atabilirsiniz..

Yazar Hakkında
Toplam 9 yazı
Sertuğ Yurteri
Sertuğ Yurteri
On dokuz mayıs meslek yüksek okulu mezunuyum ve Açık öğretim kamu yönetimi 3. sınıf okumaktayım.. Tecrübelerimle ve uzman görüşleriyle kesinleşmiş ve size yardımcı destek olabileceğim bağımsız bir platform blog kurmaya karar verdim. Aslında yıllardır hayalini kurduğum siteme sizlere fayda sağlamasını umut ediyorum.
Yorumlar (2 yorum)
Demirciköylü
Demirciköylü Cevapla
- 22:16

Senelerden beri pazarlama işindeyim Sayın Prof. Sertuğ bey sizden çok önemli bilgiler öğrendim. Emeğinize teşekkür ederim.

  Sertuğ Yurteri
  Sertuğ Yurteri Cevapla
  - 13:43

  Faydalı olabildiysek ne mutlu bize
  teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara