İkna Etmenin Püf Noktaları Nelerdir?

İkna etmek nedir? İkna etmenin yollarının neler olduğunu, nasıl ikna edebileceğinizi ve ikna ederken uyulması gereken kuralları açıklıyoruz.

İkna Etmede Olumuz İnsanları Kimlerdir?

Olumsuz insan mutsuzdur. Mutsuzluğu büyüdükçe çevresinde Mutlu insan gördükçe hazmedemez onları gördükçe mutsuzluğu artar, başkalarından huzuru kaçabilir şuan ki mutsuzluğumun sebebi başkaları yaptı onun yüzünden mutsuzum der. Başına gelen her kötü olumsuz şey başkaları yüzünden olmuştur der ve kendini haklı çıkartmaya çalışır.

Bu tip insanları ikna etmek çok zordur. O kişi huzur bulabilmek için başkalarının huzurunu ve mutluluğunu kaçırması gerektiğini düşünür. Aramıza kara kedi girdi derler ya o misal.

O kişinin hayatı olumsuz durumlar ve olumsuz bir çok etken ile doludur. Kendi hayatını bitiren bu olumsuzluğu kendisinin normal bir hayatıymış gibi hisseder ve o şekilde hareket edebilir. Kendisi ile her gün her zaman kavga eder bahane olacak nedenler arar ve bunda da başarıya ulaşarak daha fazla olumsuzluğa adım atmış olacaktır.

Kısaca ikna etmeden önce kimleri ikna edilmesi gerektiğini ve olumsuz kişileri kısaca bir tanımını yapmış olduk.

Gelelim konumuza;

İkna Etmenin Altın Yolu ve Kuralları Nelerdir?

İkna etmek için öncelikle karşınızdaki kişinin duygu ve düşüncelerini (olumsuzluklarını) çok iyi dinleyip idrak etmeye çalışın kısaca (empati) yapın.

Hiç bir zaman kendilerine (karşınızdaki kişi yada kişilere) eleştiri yapılmadığı için sorulamayan soruları onlara sorun hatta mümkünse net bir şekilde iyi ve olumsuz yanlarını onlara söyleyerek eleştirilere açık olmasını sağlayın.

Yaşamış olduklarıyla ya da yaşantısıyla değil de ikna edebilmek için duygu ve düşünceleriyle sempatik ve basit ifadelerle kendisiyle iletişim kurmaya çalışın.

Çok sabırlı ve sakin olmalısınız bu o kadar çok önemlidir ki ikna edebilmenin en sağlam adımı olabilir. Zaten yan yanasınız farklı bir yere gidemediğiniz için soğukkanlı olmak şart.

iknayı olumsuz etkileyen faktörler

Her ne olursa olsun ikna edebilmek için karşınızdaki kişi ile asla ve asla sert diyaloglar kurmayın, yıpratıcı ve üzücü tavırlar sergilemek size zarar verebilecektir. Tam tersi olarak ta bu durumdan beslendiği için sonraki güne daha dinç ve kuvvetli uyanacağından güne çok daha dirayetli başlayacaktır.

Bir üst maddede belirtiğimiz gibi asla tartışmayın ve tam tersi o na cevap vermektense susmayı tercih edin.

Gözlerine bakarak konuşun ve asla sözünü kesmeyin hatta görmediği pencereden bakasını sağlayabilirseniz eğer sizin ve onun için güzel bir adım olacaktır.

 

İkna Etmedeki Başarılı Adımlar Nelerdir?

 • Kestirme yol öner: Karşınızdaki kişiyle bir sorun oluşturun mesela bir problem ve bunu çözmesi için ona bir süre verin ve yalnız bırakın (kendi kendine) ve sonra yanına giderek farklı bir yol göstererek sorunu çözümünü gösterin, kısa yoldan günü kurtara bilirsiniz. (zaman anlamında 1-2 haftanız varsa işe yarar) Genelde bir tatil veya seyahate gitmek için bu ikna yolu uygulanır.
 • Aileni İkna Etmek: Diyelim ki ailenden tablet istiyorsun ama nasıl yapacağını bilmiyorsun direk ben tablet istiyorum dersen muhtemelen almayacaklar ve ikna edemiyeceğin için hevesin kırılacak. Öncelikle yanına giderek ben bilgisayar istiyorum diyeceksin daha cevabını almadan hemen biliyorum çok pahallı ve benim tüm derslerimi engeller, zarar verebilir ve zayıf not almama sebep olur diyerek hemen peşine tableti önereceksin en pahallısını buda çok pahallı ama cvp verilmeden istediğin tableti 3. Seçenek olarak sunacaksın ve hem istediğin olmuş olacak hemde kendi kendine sorun yaratarak (bir üst maddede anlatmış olduğumuz özellikle) çözüme ulaştıracaksın, hem kahraman olacak hem de tabletin olmuş olacak. Kısaca aileni ikna edebilmiş olacaksın.ailemi nasıl ikna edebilirim

 

 • Numunelik Ürün Verme (Hediye Ürün) İkna Etme Taktiği: Karşınızdaki kişiye karşılıksız 2 iyilik yapacaksın.

1. Yapacağınız iyilik tesadüf olacak hiç beklemediği bi anda yapacaksınız ve şöyle diyecek durup dururken bana bu iyiliği neden yaptı. Aradan çok zaman geçmeden ortalama 2 yada 3 gün sonra 2. Bir iyiliği yapacaksınız ikna etmek için 2. büyük adımı atmış olacaksınız.

veeee

Sonra ondan bir şey isteyeceksiniz kısaca ektiğinizi biçeceksiniz, şöyle bir düşünce içine girecektir. Bana çok iyilik yaptı bende onun için bir şey yapayım diye düşünecek, bilinç altına girerek onu ikna etmiş olacaksınız.

Belki bu olay aklınızda kandırılmış hissi barındırabilir ama amacımız masumane bir tutum olacaksa zarar vermeden ikna ederek mutlu olabilmenin kaynağı olabilir.

 • Beyaz Kağıt ile İkna Etme Tekniği: Bu anlatacaklarım için geçerli olan bir durum tekniğidir.

Küs, kavgalı, kötü ve art niyetli, asabi kısaca olabilecek en sorunlu olan insanlar için geçerli bir kural olacaktır.

sağlıklı iletişim için nasıl ikna edilir

Akılda kalıcı olsun diye beyaz kağıt seçtik bu bir beyaz masa da olabilir, sorunlu olan kişi yada kişiler bir masa etrafında farklı bir ortamda toplanırlar ve düz beyaz birazda büyük bir kağıda çöp adam çizilir evet bir çöp adam 2 tane karşılıklı olacak şekilde.

Sorunlar, tutum ve davranışlar her iki tarafa da yazılır ve bu iki çöp adam ile karşılaştırma yapılarak ikna edilme gücü kullanılır çünkü net olan her şey pürüzsüz olduğu kadar basit olabilecektir.

Son İkna Etme Tekniği Ağır Silahımızı Açıklıyoruz;

Az konuş, öz konuş, kendi haline bırak onu izle..

 • Gelelim Banko ikna etme taktiğine; Karşı tarafla bu konuyu konuşmaya başladığınız da, kara verdiğimiz de ortamda bir suskunluk, sessizlik sağlıyoruz, mümkün olduğunca beden dili ve mimikler ile iletişim kurmaya çalışıyoruz, cümle kurmadan olabildiğince..

– İşte senin bilidiğin gibi..
-Yani ne bileyim..
-Sence..
-Sen bilirsin..

Tarzı kısa öz cevaplar vermeye çalışıyoruz.

Kısaca hep pası olayları karşı tarafa atacaksınız. İnsanlar suskunluğu sevmez eğer kişi sizinle aynı ortam da ise 30sn den sonra suskunluğu bozmak ister çünkü negatif havayı sevmeyecektir. Bir kaç kez suskunluğu bozduktan sonra konuya girmeye çalışacaktır.

-Susma ya bir şeyler söyle der..
-Tamamda sen ne istiyorsun der..

Senin tavrın şu şekilde olmak zorunda

-Yani işte.. Ben artık ne bileyim ki falan..

Karışma ve müdahale etme bırak yavaş yavaş sorunu o çözsün. Göreceksin ki hem ikna edebilmiş olacak hemde aynı zamanda sorunu çözmesi için ona yardımcı olmuş olacaksın..

Neden bunu en son anlattık çünkü etik değil, insanları karşınızdaki kişiyi sömürüyorsunuz, bunu sakına trip atmak ile karıştırmayın çünkü trip atmak olayında karşınızdaki kişiye duvar örersiniz ve çözümsüzlük getirirsiniz.

Burada tamamen Beden dili, Tiyatro, Acitasyon yani benzetme yapacaksak Acıların çocuğu olan küçük emrah ve aynı zamanda da çözüm üretmek isteyen istiyorum deriz.

Bu anlattığımız ikna tekniklerini inşallah insanlara karşı çıkar gözetmeksizin adil bir şekilde kullanırsınız ..

Yazılarımın tamamını okuduğunuz için teşekkür ederim.

İkna etmekle ve edilmekle ilgili aklına takılan soru ve görüşlerinizi çekinmeden bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 9 yazı
Sertuğ Yurteri
Sertuğ Yurteri
On dokuz mayıs meslek yüksek okulu mezunuyum ve Açık öğretim kamu yönetimi 3. sınıf okumaktayım.. Tecrübelerimle ve uzman görüşleriyle kesinleşmiş ve size yardımcı destek olabileceğim bağımsız bir platform blog kurmaya karar verdim. Aslında yıllardır hayalini kurduğum siteme sizlere fayda sağlamasını umut ediyorum.
Yorumlar (2 yorum)
Ebru
Ebru Cevapla
- 16:17

Merhabalar,

İkna etmek; iletişimde üstünlük kurma amacıyla yapılmaktadır. Bir konu hakkında, karşımızdaki insanı inandırmak ve o insanı kendi düşüncemiz tarafına çekme durumu ikna etmek deyimiyle açıklanmaktadır.

Çevrenizdeki insanlar sizi kolaylıkla ikna ediyor mu? Bir mağazaya girdiğinizde, aslında ihtiyacınız olmayan bir kıyafeti, satış danışmanının sizi yönlendirmesiyle satın alıp çıkıyor musunuz?

Ne zaman ikna edilmeye açık hale geliriz? Örneğin; zayıf anlarımızda. Yorgun olduğumuz akşam saatlerinde ya da gergin hissettiğimiz zamanlarda ikna edilmeye açık oluruz. İkna ile ilgili yeni yazdığım yazımı okumanız için ben de sizinle paylaşmak isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/en-sik-kullanilan-5-ikna-yontemi/

Umuyorum faydalı olur,
keyifli okumalar dilerim, sağlıkla kalın.

  Sertuğ Yurteri
  Sertuğ Yurteri Cevapla
  - 16:25

  Güzel ve değerli yorumlarınız için teşekkürler ebru hanım.

  Her insan ikna edilebilir ama öncelik neye veya nelere ihtiyacımızın olduğunu baştan belirlemekte geçiyor 🙂

  iyi bloglar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara