Jest nasıl yapılır? Satışta Jestin 7 olumlu yanları nedir?

Satış denildiğinde ilk akla gelen insanlarda satış danışmanının genelde bir şey pazarlayacak, beni kandıracak buraya girmeyeyim deriz. Ya da şöyle bir görülmeden bakıp çıkayım, ya da beni kandıran satış danışmanı orada mı? oradaysa girmeyeyim diyebiliriz. Bu konulardaki görüşünüz nedir? yorum kısmına yazmaktan çekinmeyin.

Diyelim ki çocuğunuz bu akşam geç yatmak istiyor. Oyun oynayacak ya da film izlemek için ailesiyle iletişime geçerek, annesi ve babayı nasıl ikna edeceğini  düşünerek bir nevi pazarlama yapmayı deneyecek.

Tabi ailesi de (Anne, Babası) onun erken yatması için karşı atak olarak ikna ve iletişim ile birlikte pazarlama yapmaya çalışıyor olacaklardır.

Yeni bir iş başvurusu yaptığımızı düşünelim nasıl mı? CV mizi gönderirken, düzenleme yaparken yada yüz yüze görüşmelerde iletişim ve ikna kabiliyetinizi kullanarak kendimizi pazarlamaya çalışıyor. Ben bu konuda çok iyiyim şu ve buna benzer niteliklerim (özelliklerim) var size ve şirketinize şu denli fayda sağlayabilirim, tabi ki de kariyer hedeflerinizden bahsederek, olumlu bir analiz bırakabilirsiniz. Satış taktiği uygulayabilirsiniz.

Öğretmenlerde aslında aynı sistem içindedir. Bilgi birikimlerini, öğrencilerine anlatıp onlarla iletişim kurup tecrübelerini pazarlamaya çalışıyorlar.

O yüzden satış yaşantımızın her alanında bulunmakta ve varlığını sürdürmektedir.

Müşteri alacaksa zaten alır. İhtiyaç ucuzdur. Fiyatı her ne olursa olsun müşteri 3’e 5’e bakmaz o ürünü alır alacaktır da.

Adım Adım Satın Almayacak Müşteriyi İkna Etme (basitçe)

Kesinlikle yapmacık olmayın, ilginiz le müşteriyi karşılayıp buyurun hoş geldiniz demeliyiz. Bu konuyu detaylı olarak nedenleri ile ele almıştık isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Müşteri sizin içten olup olmadığınızı anlayabilir, konuşma ve davranışlarınızla hatta ses tonunuzla bile senkronlara (eş anlamlara) bölebilir böylelikle güven anlamında  süreçte zorluk yaşayabilirsiniz.

Müşterinize ihtiyaç analizinizi kesinlikle yapın,satış danışmanı müşteri analizi yazınızı detaylı olarak buradan okuyabilirsiniz.

İhtiyacı olmayan bir ürünü müşterinize satmanız onu mutlu eder mi? Belki siz satışınız dan prim kazandım, aylık ciroma katkı sağladım, bugünü de boş geçmedik tarzı düşünce içinde girebilirsiniz, ama evinize gittiğinizde yattığınızda aklınıza gelecek ve belkide rüyanıza da girebilecek bir durum olabilir.

Mutsuz müşteri ve ihtiyacı olamadığını satın alan (farkında olmadan ürünü almış) müşteridir. Sizi zor durumda bırakabilir, istenmeyen problemlere yol açabilir ve belkide geri iade etmek için geldiğinde ya o anı iyi değerlendirip satışa yönlendirebilirsiniz, ya da farklı sonuçlara hazır olacaksınız demektir.

Net bir şey var o da itibar kaybı.

olumsuz zor müşteri ile başa çıkma yüzünü güldürme

Müşteriye sunduğunuz ürünü diğer ürünlerden ayıran farkını öne çıkarıp o şekilde ürünü sunmak ve tanıtmak (satış danışmanlığının kuralıdır.) müşteride doğal olarak ürünü alacaktır. Buda mutlu müşteri demek olacaktır 🙂 🙂

Tekrar tekrar  yanınıza gelir ve satış yapacağınız potansiyel bir müşteriniz olacaktır. Sizi her fırsatta arayıp güvene dayalı bilgi ve tecrübelerinizden istifade edecek, bu iletişimi tamamen kendinizde satış anlamında fırsatlara çevirebilecek siniz. Olumlu bir süreci başlatmış olacaksınız.

Vur kaç taktiği ile satış yapmak etik değil sevgili okurlar, satış danışmanlığı, satış temsilciliği yapan arkadaşlarım satışımı yapayım bir dahada beni görmeyecek, nede olsa buraya bir daha gelmez, gelse bile buraya gelene kadar bir çok dükkan, mağaza vs. var diyebilirsiniz. Bu sizi vicdanen rahatsız ve huzursuz edebilir, etik bir davranış olmayacaktır.

Her müşterinin de sizler gibi duygusallığı ve kontrol edebilme durumu söz konusu olabilir.

Satış danışmanı veya bir satıcı mağaza, dükkan sahibi olabilirsiniz müşterilerinize beklenmedik jestler yapmak size çok şey kazandıracaktır.

Müşterilere nasıl jestler yapılır?

Müşteri o kadar değerli ve kendini önemli hissetmek ister ki bu anlatılamaz bir durumdur. Çünkü her müşterinin kendi potansiyel müşterileri portföyünü yaratabilir.

Ama burada önemli olan satış danışmanı ve saha satış temsilcisi olarak görev ve sorumluluklarının bilincinde olmak ve aynı sürede karşınızdaki kişinin de sizin gibi bir insan ve duygularının olduğunu unutmamalısınız.

Müşteriniz ürün aldı ve sizde ürünü kargo ile adresine gönderim yapacaksınız buraya kadar her şey tamam kargo yaptığınız kutunun içine bir A4 kağıdına sizden aldığını ürün için teşekkürlerinizi ve aynı zamanda sizi tercih etmesindeki ve devamlılığı için küçük bir not ile birlikte ‘tekrar bekleriz, yine bekleriz’ gibi cümle ile sonlandırabilirsiniz.

jestin olumlu etkileri

Diyelim ki bir butik, bebek kıyafeti dükkanınız var, sipariş aldığınızı var sayıyorum bu siparişiniz de sosyal ağlardaki takipçilerinizden gelsin, hazırlamış olduğunuz siparişin yanına güzel kokulu mini parfümlerden veya küçük alakasız sizi unutmayacak anımsatacak bir üründe hediye ederek ekleyebilirseniz, kutuyu açtığında hoşuna giden bir koku yada minik bir jest kimin hoşuna gitmez ki 🙂 çok daha utlu müşteriler kazanabilir, geri dönüşler olumlu olacaktır. 😉

Satış danışmanları müşterilerinize jest yaparsanız 7 olumlu sonuçlarını sıraladık
  1. Ufak sorunların göz ardı edilmesine neden olur.
  2. Müşteriyi hızlı bir şekilde size, işletmenize bağlayacaktır.(potansiyel müşteri)
  3. Sizden, mağazanızdan yeniden alışveriş yapma ve hizmet almaya devam edecektir.
  4. Kendilerine yapılan bu jest ya da beklenmedik de denebilir. Şaşırtan olayı hem çevrelerine hemde kullanmış oldukları sosyal medya alanlarında paylaşacaklardır.
  5. Bir üstte 4. maddedeki olay tavsiye edilebileceksiniz. (tavsiye usulü satış)
  6. Daha önce farklı bir yerden hizmet almış biri ile sizden aldıkları hizmeti net bir şekilde karşılaştırabilecekler. Avantajlarınızı görebilecekler.
  7. Mümkünce konum belirleme olarak googlemapste ve yorum alanları kısmında övgü ile söz edeceklerdir.

Ne mi oldu hem müşteri hemde yeni müşteri bulma alanında kabiliyet kazanarak ilerlemiş oldunuz.

müşteriye kutu içinde teşekkürler yazısı

Çevrenizde hatta Türkiye de bulunan çoğu işletmeci satış danışmanı kişiler bu olumlu etkinin farkında değiller bazıları bu tarz müşterilerine küçük jest yapıyorlar ama genelde yeni müşterileri için bence ara sırada olsa yapılması her iki tarafın devamlılığı içinde şart.

Unutmayın bu hayatta her şey para değil.

Bu anlattığımız teknikleri uygulayarak doğru ve etik olan satışlarınızı yapın ve mutlu müşteriler kazanın, kazanın 🙂 🙂 🙂

Her insanın eğitime ve gelişime ihtiyacı var, kişisel gelişimin sağlımıza ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz ?

Empati yapma k zor değil sadece biraz düşünmek gerek.

 

Yazımız hakkında Görüş, Düşünce ve Sorularınızı çekinmeden yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında
Toplam 9 yazı
Sertuğ Yurteri
Sertuğ Yurteri
On dokuz mayıs meslek yüksek okulu mezunuyum ve Açık öğretim kamu yönetimi 3. sınıf okumaktayım.. Tecrübelerimle ve uzman görüşleriyle kesinleşmiş ve size yardımcı destek olabileceğim bağımsız bir platform blog kurmaya karar verdim. Aslında yıllardır hayalini kurduğum siteme sizlere fayda sağlamasını umut ediyorum.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara