saha satıştemsilici ceo ile görüşmesi

Saha satış temsilci nedir? Özellikleri nelerdir?

Saha satış temsilcisi nedir sorusuna verilebilecek en güzel cevap, saha satış temsilci özelliklerine kariyer hede sahip olmak isteyen, kariyer hedefleyen, yeni insanlar, yeni yerler yepyeni yüzler görmek isteyen, müşterilerine ürünlerinin tanıtımını yapan, saha satışında pazarlamacı olan kişilere denir.

Saha satış temsilcisinin özellikleri nelerdir?

Saha satışında çalışan arkadaşlarımızın kendilerinde bulunması gereken satış temsilcisi özelliklerini maddeler halinde inceleyelim.

 • Müşteriyi yeni çıkan ürünler hakkında bilgilendirmeyi
 • Satış yaptığı müşterilerini düzenli aralıklarla iletişim kurup ürünler hakkında memnuniyetlik durumlarını ve varsa da sorunlarına çözüm üretmeli.
 • Günlük, haftalık veya aylık olarak hedef belirlemeli yapacağı satış planlaması ile saha satışını gerçekleştirebilecek adımlar atmalı.
 • haftalık. aylık ciro ve hedeflerin hesaplanması
 • Her görüşmede, görüşmekte olduğu müşterileriyle arasındaki ilişkileri, bağları ne kadar sıkı ve samimi tutabilirse onar vasıtasıyla yeni potansiyel müşterilerine ulaşabilir
 • Saha satış temsilcisi olarak yaptığı her görüşme sonrasında mümkün ise bir tablo, blok tutarak hedef kitlesini (network de denebilir) ağını yaratmalı, geliştirmek için çaba ve araştırma içinde olmalı.
 • Tüm müşteriyle ve yeni müşteriyle güler yüzlü 🙂 hizmet anlayışını benimsemeli bir sonraki adım için 1-0 önde başlayabilmek için kalıcı müşteriler oluşturmalı.

Güler yüzlü hizmet anlayışı hakkında yazımızı buradan okuyarak bilgi alabilirsiniz.

 • Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde olmalıdır. Çünkü geri dönüşler ne kadar olumlu olursa bir sonraki satışınız için güzel bir adım örneği olabilir.
 • Müşteriye satılan her ürünün takibi yapıldığı gibi, satılan ürünlere fayda ve özellik katacak ürünlerde araştırma yapılarak müşteriler ile temas kurulmalı ve saha satış işlemi gerçekleştirilmeli. ( bunun için müşterilerinizin adlıkları her ürünü excel tablosunda not alınız ki bir sonraki satışınız için size fikir verebilsin)
 • Önceden ürün almış saha satışı yapılan ve problem yaşayan müşterileri iyi analiz etmeli, sağlam bir analiz sonrasında adımlarınızı iyi atmalısınız, ben o hatayı bir kere yaparım dememek için ( hani bir reklam var ya –sağlam basacaksın bu hayata-) gibi.
 • Saha satış temsilcisi oluşan sorun ve problemlerden kaçmayacak, mümkünse de bire bir görüşmeler yapılırsa her iki taraf için çok daha olumlu sonuçlar oluşturabilir. İletişimi kaliteli ve sağlam tutarsa hızlı ve ivedi bir şekilde sonuca varabilmek, yerinden bile kalkmadan yeni müşteriler için yine kendi müşterileri tarafından tavsiye usulü hedef kitle oluşturabilir. Burada da müşteri memnuniyeti en üst düzeyde tutulmasının şartolduğunu anlayabilirz.
 • Müşterilerinize geri dönüşleri hızlı yapmak size avantaj ve güven sağlayacaktır
 • O güzelim rahat mı rahat sandalyen den masandan kalk! Çık dışarı yeni pozitif müşterilerin seni bekliyorlar onlar senin değil sen onların ayağına gideceksin 😉 🙂
 • satış elemanı günlük hedf kitle raporu düzenler
 • Fazladan bir dil bilmenin kimseye bir zararı olmayacaktır. Hatta siz yabancı kaynaklardan yapacağınız araştırmalarla fark atabilir kariyer basamaklarında emin adımlarla hızlıca ilerleyebilirsiniz.
 • İkna edebilmek bir sanattır. Bu sanatı detaylıca ele alacağız, şimdilik şunu diye bilirim ki. saha satışın daysanız saha satışın sıcak satışta, hedefi on ikiden vura bilmek için öncesiz kendinize inanacaksınız sonra karşınızdaki kişiye inandırmak için gözlerine bakarak konuşmak çok daha fayda sağlayacaktır
 • Her saha çalışmasında saha satış temsilcisi olarak; dinamik, pozitif, güler yüzlü, enerji dolu olmalısınız.
 • Saha sıcak satışta olumsuzluğa asla müsaade vermemelisiniz, olumsuzluklarda ya da geri dönüşü olmayan durumlarda düşmeyin, moralinizi bozmadan ve umutsuzluğa kapılmadan bir sonraki müşterinize / satışınıza odaklanmalısınız.
 • Takım çalışması önemlidir. Farklı olmak için yönetilen değil yöneten olun, hedef ve stratejileri siz belirleyin (size ve kariyerinize olumlu etki yaratacaktır.
 • saha satış elemanlarının takım çalışması örneği

Bağlı bulunduğunuz şirketin sizden istedikleri haftalık veya aylık hedef satışı gerçekleştirmek, gideceğiniz yerlerin rotasını belirleyip istikametinizde ilerlerken, ofiste o güzelim mi güzelim sandalyelerinde dört duvar arasında takılı kalmış masalarında oturan ofis arkadaşlarınızı geride bırakıp, sadece kendiniz özgür bir şekilde yepyeni müşteri arayışına başlamış olmak ne güzel olur değil mi? Gideceğiniz mola vereceğiniz yerler size bağlı 🙂 🙂

Her boşluğu ister alışveriş yaparak isterseniz de yemek yiyerek geçirebilirsiniz. 🙂

Mesela size tahsil edilen bir araba genelde beyaz olur bu her ne hikmetse anlayabilmiş değilim 🙂 gideceğiniz yer belki bir fabrika, yeni açılmış bir iş yeri belkide bir holding kuruluşu randevu alabilmeyi başarabilmiş seniz eğer bir şirketin CEO, üst düzey müdür idareci ile görüşebilmek size katacağı olumlu etkileri ve tecrübeleri bir düşünün derim. Paha biçilemez değil mi?

ceo ile görüşme mini bir toplantı saha satış elemanı

Kalp atışlarınız arttığını duyar gibiyim, şöyle düşünün üst düzey bir yöneticiden randevu aldınız, yanınıza laptop unuz, tabletinizi ve gerekli tüm evrakları da aldınız, stokları biliyor, kendinden emin, daha önce görüşme yapanlardan görüşülen kişilerden az çok rapor fikir de aldığınızı var sayıyorum. Dersinize çok iyi çalışıp hazırlandınız.

Jilet misali takım elbisenizi de giydiniz her şey tamam mı? Hayır gülmeyi unutmayın size ayrılan zaman çok kısıtlı olabilir o zaman kendinden emin bir şekilde görüşmeye başlayabilirsiniz belkide bir kaç kişi olabilir mini bir toplantıya katılmış ta olabilirsiniz, buradan duyacağınız her cümle, söz, kelimeler size o kadar mükemmel bir artı katacaktır ki bunu çok daha sonra anlayabileceksiniz.

Saha satış temsilcisi olarak satışınızı gerçekleştirdiniz diyelim peki sonra ne olacak ?

Sizin sayenizde:

 1. Bağlı olduğunuz, çalıştığınız şirket kazanacak,
 2. Siz hedefinizi gerçekleştirdiğiniz için ka-za-na-cak-sı-nız. (prim,ek ödeme vs..)
 3. Dört duvar arasında tıkışıp kalmış, ofisteki iş arkadaşlarınızın maaş ödemeleri çıkacak. ( Size minnettar kalacaklar.)
 4. Bence en önemlisi kaliteli bir iş görüşmesi, üst düzey yönetici yada yöneticilerden randevu alarak, aralarında ki konuşmaları, kullanılan söz ve cümle tarzı kelimelerle kendinize yol haritası dahi çıkarabileceksiniz.(siz ne kadarda önemsiz deseniz bile buradan yaşayacağınız tecrübe satış temsilciliğinde önemli ölçüde faydası olacağına inanıyorum.)

Durun bir dakika bu sizin için harika bir referans olamaz mı? Mükemmel bir saha satış stratejisi olabilir. Kullanın derim 😉 Özellikle de randevular alırken hatta satış kapamaya çok yaklaştığınız anda yapıştırın gitsin 🙂 🙂

Hedefler, satışlar ve müşteriler sorunlar hiç bitmez ve bitmeyecekte, her ne olursa olsun gülümsemeyi unutmayın.

Sizin bu konu daki düşünce görüşleriniz nelerdir? Lütfen bizimle paylaşmaktan çekinmeyin, yorum kısmından belirtebilirsiniz..

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere..

Yazar Hakkında
Toplam 9 yazı
Sertuğ Yurteri
Sertuğ Yurteri
On dokuz mayıs meslek yüksek okulu mezunuyum ve Açık öğretim kamu yönetimi 3. sınıf okumaktayım.. Tecrübelerimle ve uzman görüşleriyle kesinleşmiş ve size yardımcı destek olabileceğim bağımsız bir platform blog kurmaya karar verdim. Aslında yıllardır hayalini kurduğum siteme sizlere fayda sağlamasını umut ediyorum.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara