Gülen bir bayan satış danışmanı

Satış Danışmanı Nedir? Yeni Başlayanlara Öneriler

Her şeyden önce Satış Danışmanı şirketin, kurumun güler yüzlü 🙂 satışın ilk temasından son an’a (satış kapamaya) kadar. Müşterilerine en iyi samimi ve kaliteli hizmeti sunmayı kendine bir amaç haline getirmiş, müşterilerine bu süreçte eşlik ederek onlara ürün satışını, pazarlamasını sağlayan kişilere Satış Danışmanı denir.

Dağa önceki yazılarımızda Dijital Pazarlama ve Geleneksel Pazarlamayla ilgili detaylı makaleler yazmıştık isterseniz onları da bu yazımızdan önce buradan okursanız çok daha güzel pekişecektir.

İyi bir Danışman Nasıl Olmalı

İyi bir Satış Danışmanı çalışmakta olduğu markanın, şirketin satmış olduğu ürünlerin datasını ve gelişmişliğiyle birlikte, gelişen vizyonunu ve misyonunu çok iyi bilmelidir.

müşterisine satış yapan danışman
iyi bir satış danışmanı

Bunları bilmesi dışında da sattığı ya da satışını yaptığı markanın, ürünlerin markalarını, yapısını, niteliklerini, güçlü yanlarını ve zayıf yanlarını satış yapacağı potansiyel müşterilerinden bu (yeni müşterilerde olabilir) çok daha iyi bilmelidir. Satış Danışmanlığı görevinde kendini sürekli geliştirmeli ve yenilenen değişen sistemleri takip edebilmelidir. Kendini sürekli olarak geliştirmelidir.

Satış Danışmanı Kimler Olabilir? Kimler Yapabilir?

Satış Danışmanlığı yapan kişide asıl olması gereken özelliklerinden biri, karşısında ki müşteriyi çok iyi dinlemeli ve sorduğu sorularla ihtiyaç analizi yapmalı bu konu bir sonraki yazımızda detaylıca ele alacağız.

Müşterisini iyi bir şekilde dinleyen Satış Danışmanı yaptığı ihtiyaç analizi doğrultusunda, ortak bir hedefe doğru gitmeli, uzun soluklu ve güvene dayılı bir iletişimi kurması gerekir.

ekip çalışması, iyi bir hizmet anlayışını oluşturur.
Kendinizi devamlı geliştirin ekip çalışması yapın

İyi bir satış danışmanı özellikle halk dilinde Etkili konuşabilen, ikna kabiliyeti gelişmiş, öz güveni yüksek kişilere denir. Özellikle Danışmanlık yada Satış Danışmanlığı eğitimlerinde ilk günden itibaren öğretilenlerle birlikte etkili konuşma dışında, karşısındaki kişiyi (müşteri) çok iyi bir şekilde dinlemek, onu anlamak, onunla aynı dili konuşup, sorduğu sorularla müşterisinin ihtiyaç analizini yapabilmek çok önemlidir.

Dikkat: Kariyerinde Danışman Olarak Başlamak İsteyenlere Öneriler

Satış yapmak dışa dönük sosyal bir iştir. Satışa yeni başlayanlara çok daha fazla sosyal insan olma imkanı katar. Oldukça büyük bir iş dünyasında çevre edinebilirler. Network ağının var olmasını ve genişlemesini sağlar.

Satışı takip etmek çok önemlidir. Bu yüzden kendiliğinden takip mekanizması oluşur. Satıştaki hedeflerine giderken, karşılaştığı zorluklarla baş etmesini öğrenir.

Satış yapmak yeni başlayan genç bir danışman için olabilecek ileriye dönük en iyi mesleklerden biridir.

En kötü tarafı ise bu işe başlamış ve zevk almış işini çok iyi yapan bir satış danışmanı başka farklı işlerde çalışamaz. Çünkü o duyguyu, heyecanı damarlarına hapsetmiştir. Başaralı olması zordur. İstisnalar hariç 🙂

Satış Esnasında Karşılaşılan Zorluklarla Baş Edebilme

Satış Danışmanının karşılaştığı zorluklar hem psikolojik hem de fiziksel olarak ikiye ayrılmaktadır. Tabi bunların içinde ileriki safhalarda mental yorgunlukta var olacaktır.

Bu işteki zorluklar sizin negatif deneyimlerinize olan dayanıklılığınıza bağlıdır. Bazen ilk müşterileriniz satış yaptığınız ürünleri almayabilir. Vazgeçebilir. Yada bu ürün şu ‘X’ firmasında çok daha ucuz diyebilir. (aslında burada iyi bir satış danışmanı bu durumu kendi açısından satışa çevirebilir 🙂 )

Bir sonraki müşterinize moralinizi bozmadan aynı şekilde özverili, kendinden emin, güler:) ve inanarak giderseniz bazı şeyler (durumlar) çok daha güzel anlamda mümkün olabilir.

Giderek satış danışmanlığında ve satışta engelleri aşma konusunda daha tecrübeli olmaya başlaya bilirsiniz

satış esnasında karşılaşılan zorlukların üstesinden gelmeli
Müşteri her zaman haklı olabilir ama güler yüzlü olmanız çok daha önemlidir.

Sorunlarla karşılaşan bir satış danışmanı çok pratik yollarla, hızlı, seri ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan ve bu sorunları çözebilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Her sabah evinin kapısından çıktığında işe giderken bir önceki gün ki gibi, güler yüzlü 🙂 aynı enerjiye sahip dinlenmiş ve motive olmuş bir şekilde işe gitmek çok daha önemli olabilmektedir.

İyi güzel diyorsun da bu hayat şartlarında o kadar zor ki her gün bir hedef, her gün bir baskı belkide her gün bir kavga benim müşterim benim satışım, dediğinizi duyar gibiyim. Her ne olursa olsun siz kendi düşünce ve duruşunuzdan ödün vermeyeceksiniz, karakterlik çok önemlidir. Sadece hedeflerini düşünmeniz bile motive olmanıza yeterli olacaktır.

Her ne olursa olsun satış danışmanı olarak gülümsemeyi unutmayın.

Gülümsemeden 🙂 satış yapmaya çalışırsanız, müşterilerinize negatif enerjinizi yollayacağınız dan satış ta başaralı olamayabilirsiniz.

Aynı şekilde iş veren içinde güler yüzlü olmak la birlikte, rekabeti doğrudan etkileyecek fiyatlarla da orta yolu bulmakta satış danışmanın müşterilerine satış yapabilmesi için bir faktör olabilmektedir.

Müşterimin o na ihtiyacı olan o na yarar sağlayacak şey nedir? Sorusunun yanıtını cevaplamalıyız. Müşterilerimize ihtiyacı olmadığı ürünü / ürünleri satmamalısınız, satarsam size müşteriniz tarafından olumsuz etki bırakabileceğini unutmamalısınız.

Satış işi aynı zamanda müşteri ve pazarlama arasındaki bağlantıyı sağlıklı ve nitelikli olarak kurabilmek ile alakalıdır.

Satış Danışmanlığında Kendinize Şu 7 Soruyu Sormalısınız
  1. Şirketin içeriğini, bilinirliğini müşteriye en iyi nasıl anlatabilirim?
  2. Müşteriyi en iyi nasıl memnun edebilirim?
  3. Sabırla, enerji dolu ve güler yüzlü 🙂 hizmeti nasıl sağlayabilirim?
  4. Satış danışmanı olarak müşteriye güven duygusunu nasıl sağlaya bilirim?
  5. Müşterimin satış esnasında sorduğu sorulara cevap verebiliyor muyum?
  6. Yaşanılan sorunları özüme kavuşturabiliyor muyum?
  7. Müşteri odaklı mı yoksa Satış odaklı mı düşünüyorum?

Sözlerimizi ve cümlelerimizi çok iyi bir şekilde tartarak söyleyip müşterinin ürünü almakta karar vermesini sağlamalıyız.

Müşterinin fikrini değiştirebiliyor olmak, müşteriyi memnun edebiliyor olmak paha biçilemez. O enerjiyi ve mutluluğu yaşayan satış danışmanı bir sonraki hedefine emin adımlarla ilerleyebilecektir.

Satış ürünü aldığımız andan itibaren başlar ve satışı yaptığımız müşterinin, üründen sürekli iyi bir rotasyon (memnuniyet) elde ettiğinden emin olmalıyız. Emin olamazsak eğer istenmediğimiz sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Yazımızı buraya kadar okuduysanız teşekkür ederiz. 🙂

Konuyla ilgili değerli görüşlerinizi lütfen bizimle paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 9 yazı
Sertuğ Yurteri
Sertuğ Yurteri
On dokuz mayıs meslek yüksek okulu mezunuyum ve Açık öğretim kamu yönetimi 3. sınıf okumaktayım.. Tecrübelerimle ve uzman görüşleriyle kesinleşmiş ve size yardımcı destek olabileceğim bağımsız bir platform blog kurmaya karar verdim. Aslında yıllardır hayalini kurduğum siteme sizlere fayda sağlamasını umut ediyorum.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara