Satış ve Pazarlama Teknikleri

Yepyeni 10 Etkili Satış ve Pazarlama Teknikleri

Uzmanların dahi sır gibi saklamak istedikleri ama bizim için satış ve pazarlama teknikleri alanında satış danışmanlığı yapan arkadaşlarımıza destek olması adına bu paylaşımı yapıyoruz.

Sözü daha fazla uzatmadan Satış Tekniklerine başlayalım..

Satış ve Pazarlama Teknikleri

 1. Günaydın, merhabalar, size nasıl yardımcı olabilirim? demek ilk önceliğiniz olmalı ve mümkün ise mağazanıza yada satış yaptığınız alana gelen müşterilerinizi ‘1DK‘ içinde karşılamanız ve yukarıda belirtmiş olduğum cümleleri söyleminiz gerekmektedir.
 2. Bir satıcı, satış danışman, satış temsilcisi yada pazarlamacı olabilirsiniz önemli olan üslubunuza dikkat ettiğiniz gibi, giydiğiniz kıyafet, düzen ve kişisel bakımınıza da çok ama çok titizlikle önem verilmelidir. (çünkü müşteri kendini karşılayan kişiyi ilk 10 sn kontrol eder bu sizin için ilk buluşma kadar önemli olacaktır.) buna algı denebilir.
 3. Potansiyel müşteri yaratabilmek ve network ağınızı genişlemesi için, karşınızdaki kişi ile aynı dili, aynı düşünceyi ve güven duygusu birlikteliğinde ilerlemeye çalışmak, size olan güvenin temelini atmış olacaksınız.
 4. Satışa başlamadan önce bir satış danışmanı bu satış temsilcisi de olabilir ilk olarak müşterinize ‘5s‘ standartlarına uygun sorular sorarak, ihtiyaç analizini çok iyi bir şekilde yapmalı ve aldığımız cevaplar doğrultusunda hareket etmelisiniz.
 • Ne tarz nasıl bir ürün aradınız/baktınız?
 • Nasıl özellikler düşünüyorsunuz, ürünler hakkında fikriniz?
 • Kullanım amacınız nedir? Nerede kullanmak istiyorsunuz?
 • Düşündüğünüz ürün için, fiyat aralığı nedir?
 • Ürünün rengi varsa yada farklı özelliklerde ise o na göre uygun olan soruyu sormanız gerekmektedir.
mağazaya girmiş bir müşteri ve onu karşılayan satış danışmanı
 1. Karşınızdaki kişinin gözlerine bakarak temas kurmalısınız, ikna edici etkili iletişimin en başında gelmektedir.
 2. Satışta fark yarak için farklı olmalısınız, diğer satış danışman arkadaşlarınızdan 1 adım önde olabilmek için, karşınızdaki kişi ile empati yapabilmeli ve güler yüzlü hikaye anlatır gibi konuşmalısınız.
 3. Satış esnasında sadece müşteriyle ilgilenmeli, tamamen o na odaklandığınızı hissettirmeniz gerekiyor. (Bknz: tr.wikipedia)
 4. Kampanyalı ürünlerden bahsetmeniz hatta, mümkünse de gelecek olan kampanyalardan bahsetmek karşınızdaki kişinin size olan güvenini bir tık daha arttıracaktır. Buda şu oluyor bahsettiğimiz farklı olmak farkındalık yaratmak için güzel bir adım olabilir.
 5. Ürün karşılaştırma, ürün avantaj ve dezavantajlarını karşınızdaki kişiyi sıkamadan (yaptığınız ihtiyaç analizi) doğrultusunda anlatmanız. Neden sizden bu ürünleri almalıyım gerektiğini ve farkınızı çok iyi bir şekilde sistemli olarak aktarmanız, karşınızdaki kişinin sonuca varması için hatta ve hatta ikna edebileceğiniz önemi bir süreçtir.
 6. Satış ve pazarlama tekniklerinde profesyonel düşünmelisiniz. Amatörce hareket etmek size ve bir sonraki satışınıza zarar verebilir.

Unutmayın ki karşınızdaki kişi ister bir müşteri, ister bilgi amaçlı gelen bir kişi olsun hiç fark etmez, her ne olursa olsun, her ne problemler yaşarsanız yaşayın, sorunlu ve sıkıntılı diye tabir edilen kişilerle karşılaşsanız dahi yüzünüzden asla ve asla gülümse eksik olmasın 🙂 🙂

Umarım yazımı beğenmiş sinizdir. Görüş Öneri ve Düşüncelerinizi yorum kısmana yazmaktan çekinmeyin. İsterseniz buradan direk mail de atabilirsiniz.

Sonraki yazımızda görüşmek üzere…

Yazar Hakkında
Toplam 9 yazı
Sertuğ Yurteri
Sertuğ Yurteri
On dokuz mayıs meslek yüksek okulu mezunuyum ve Açık öğretim kamu yönetimi 3. sınıf okumaktayım.. Tecrübelerimle ve uzman görüşleriyle kesinleşmiş ve size yardımcı destek olabileceğim bağımsız bir platform blog kurmaya karar verdim. Aslında yıllardır hayalini kurduğum siteme sizlere fayda sağlamasını umut ediyorum.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara