zaman-yonetimi-taktikleri

Zaman Yönetimi Nedir? Zaman Yönetim Teknikleri Nelerdir?

Merhaba arkadaşlar zaman deyince aklınıza ilk ne geliyor? Peki ya zaman yönetimi ya da zamanımı nasıl yönetebilirim, zamanımı daha verimli nasıl kullanabilirim dediğinizde ilk aklınıza ne geliyor?

Uzunca bir süredir blog yazamadım iş yoğunluğu ve koşuşturmadan arta kalan zaman da dinlenmeyi tercih ettim  🙂  Sonrasında dedim benim bir blog sitem vardı 🙂 bir şeyler yazma isteğimle sizlere zamanınızı nasıl değerlendirip yönetebileceğiniz hakkında ufak bir kaç ip ucu vermek istiyorum.

Zaman Yönetimi Nedir?

Uykuda Zaman Yönetimi Nedir?

Örneklerle başlayalım uykumuzu neden 8-10 saat olarak almak zorundayız,  hiç düşündünüz mü? uyurken-zaman-yonetimiToplasanız zaten 1 günde 24 saat yaşıyoruz,  uyuyun 7 saat falan.. Mesela 2 yaş altındaysanız 12 saat uyuyun,  5 yaş altında iseniz 8 saat uyuyun, 18 yaşın altında iseniz 7 saat uyun eğer dediğimiz saatlerden fazla uyuyup 6 saate inmek istiyorsanız da o zaman inin bu size tasarruf olacaktır. Hayatınıza fazladan zaman kazandıracaktır.

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bakıldığında aslında 3 tip zaman yönetimi vardır.

 • Psikolojik Zaman Yönetimi
 • Biyolojik (bedensel) Zaman Yönetimi
 • Yönetsel(Gerçek, Hayatsal)  Zaman Yönetimi

Bahsettiğimiz Zaman Yönetimlerini Tanıyalım..

Psikolojik Zaman Yönetimi

Dişçi koltuğunda uzun geçen ve ne zaman biteceğini bilemediğimiz durumu kestiremediğimiz devamlı aletlerin ağzımızın içinde absürt sesler çıkartarak, devamlı su içerek gargara yaptığımız geçmek bilmeyen zamanlar..

Sevgilinin yanındayken hiç bitmesin dediğin ve kolundaki saatine bakmaya korktuğun zamanlar..

Kısaca ortamına göre en keyif aldığın bir durumda, bir bakarsın zamanın ne zaman geçtiğini anlayamadan bitmiş, keşke hiç bitmesin istersin, ama bu psikolojik zamanları yönetemezsin.

Mesela ders çalışırken bil hassa istemediğin sevmediğin bir konu ise bir türlü geçemeyen zaman diyebiliriz, durmadan saatine bakarsın yelkovanın ve akrebin orada çakılıp kaldığını görürsün 🙂

Biyolojik (Bedensel) Zaman Yönetimi

Kısaca örneklersek, denizde yaşayan balık türünden örnek vermek istiyorum kaplumbağa evet ne alaka diyeceksiniz.

Kaplumbağa doğuyor sonra büyümek ve avlanmak için, kısacası karnını doyura bilmek için büyük denizlere b-ve hatta okyanuslara açılıyor. Yıllar sonra aynı şekilde yavrulamak (yumurtlamak) için tekrar doğduğu yere yukarılara çıkıyor ve tekrardan geri dönüyor ve ölüyor. Yaşam döngüsünde hayat mücadelesi Bedensel Zaman Yönetimi var.

kum-saati

Bu na paralel olarak;

Biz insanlarında bir döngüsü var. Doğduktan sonra ilk 10 – 15 yılımız yok boş, bom boş pek de senin bir işine fayda sağlamıyor, her şeyi yapabiliyorsun, hayatının son 5 – 10 yılında da pek fazla bir şey yapamıyorsun istediklerin için zaman çok taan geçmiş oluyor zaten. Buda yaşlılık demek.

Ortada sana küçücük kısacası cücük kadar bir zaman kalıyor 🙂 Bu zamanı 30 ile 40 yıl olarak düşünürsek ve bununda yarısını uykuda uyuyarak miskinlik yaparak geçiriyorsan buda çöp demek olacaktır. Geriye ne mi kaldı sizce ?

Yani biyolojik zaman olarak yönetemediğimiz zaman diyebiliriz. Ne yaparsanız yapın botoks’ta yapsanız elinizi yüzünüzü gerdir seniz de, ben zamana direniyorum desek bile, içimiz ne yazık ki direnmiyor. Hani bir laf vardır ya dağın görünmeyen yüzü ya da denizde ki bir adanın altta kalan kısmı gibi.

Yönetsel(Gerçek, Hayatsal)  Zaman

Gerçek zaman kısacası hayatın şu anda yaşadığımız zaman gerçeğin ta kendisi de diyebiliriz. Ne işle meşgul olursanız olun, öğrenci yada iş adamı yada çalışan bir işçi hiç fark etmez size gerçek zamanı yönete bilmeniz için bir kaç taktikten bahsedeceğim.

Bu bahsi geçen durumlar aynı zamanda satış danışmanı arkadaşlarımızında dinlemesi bil hassa uygulamaya geçirebilirlerse çok daha güzel kendileri için verimli olacaktır.

Zaman Yönetimimizdeki 8 Düşmanı Tanıyalım

 1. Sen: Bir şeye adım attığında organize olamıyorsun. Plan ve Programsız hareket ediyorsun ve demorolize olabiliyorsun. Zamanım öyleydi, yok böyleydi ya da şöyle geçti, böyle geçti, şu oldu, bu oldu sonra amaaan diyorsun, cumada oldu deyip haftayı da bitireyim sonra hafta sonu geldi plan-program-yaphafta sonunu da bitireyim çalışılmaz diyerek hayatımız geçiyor, devamlı (kopyala yada yapıştır) diyerek senelerimiz geçiyor. Geçen seneden bu seneye ise hiç bir değişiklik olmamış oluyor. Sence de öyşe değil mi? Senin için zaman yada senelerin değişikliği hayatına gelen kötü olaylar vasat şeyler ise hiç burayı da meşgul etme hayatını, zamanını boşuna geçiriyorsun, boşuna yaşıyorsun.
 2. Gönül: Bazı insanlar başkaları ile tartışan ve konuları uzatıp evde de o sorun ve konuları bitiremeyen, süre içinde hırslanan ve kafası içindede sürekli stres yaparak bitiremeyen kişilerde kendi zamanlarını çöpe atıyorlar. Birine mi kızdın sinirlendin içine atma git onunla konuşabiliyorsan konuş, tartış ve sorunu nu çöz içine atma! Başka yapabileceğin bir şeyin yok ise kusura bakmayacaksın..
 3. Amaçsızlık ve Hedefi olmayan(hedefsizlik): Kafan karışıksa hiç bir işe yaramazsın. Kafası karışık olan kişi benim için çok büyük bir düşman olabilir. Şöyle düşünün ders çalışırken, çalıştığın konu bitsin şu da bitsin deyip ara vermez isen, durmaz mola vermezsen, bu durumun doz aşımı da iyi değil, dur işte bi ara ver yahu bir nefeslen, kendine hedefler koy ve o hedeflerle ilerle. Bir otobüse bindiğinizde ya da bir AVM’ ye gittiğinizde veyahut iş yerinizde çalışırken, ne alacağınızın, ne yapacağınızın planlarını daha önceden yapmazsanız zamanının çöp olabilir. Ki olacaktır da!!
 4. Zaman Bakterileri: Özellikle ülkemizde genelde toplantıların 3’te 1’inde Neden böyle oldu? Bu kimin suçu? Bunu kim neden niçin yaptı? Bu niye olmadı kimin suçu? Aile içi toplantılarda da farklı değildir. Konuşmalarda da aynı sorunlar geçmiş ve geçmiş niye olmadı geçekten de birine suçu atmak ise yanlış ama suçu düzeltmek düzenlemek ise doğru bir adım olacaktır.
 5. Sosyal Medya: Bunu hepimiz biliyoruz değil mi? whatsap, instagram, facebook, twitter bildirimler youtube aaa dur bakayım şu ne videosu atmış, şu ne resmi atmış likelar vs vs.. Wifi blokker denen programlar oluyor. Kendi rızan ile kendi telefonuna kuruyorsun izinde veriyorsun, yok ben iradeliyim güçlüyüm diyorsan da kesinlikle UÇAK MODU her telefonda bulunan kişisel kontrol, bir işe mi başlıyorsun ya da bir toplantı yada önemli bir görüşmen mi var, al bedavadan UÇAK MODU na tamamen yapacağın işe konsantre ol. Bana ulaşamaz ne olacak seni vali mi arayacak ya da önemli bir üst düzey yönetici mi arayacak boş versene, şu hayatında senden daha önemli bir insan yok ki.
 6. Konsantrasyon: 2 şekilde dağılır konsantrasyonun dağılır. Senin dağıtman çünkü kendi kendine fitne veriyorsun mesela şunu yapayım, bu dağa güzel, şurada ne vardı, msj atsam acaba ne der gibi sorularla kendi konsantrasyonunu kendin dağıtıyorsun belki farkındasın belki de değilsindir. 2 ci si ise dışarıdan dağıtanlar (dış etmenler de diyebiliriz) mesela çalışma yada iş yerindeki masa üstü o kadar dağınık ve karışıktır ki, ben aradığımı burada buluyorum, benim için düzenlidir diyorsun, değilsin işte tembelsin yani kusura bakma da bir sonraki madde açıklıyorum bunu da aradığını bulabilmek için hem harcadığın zaman hemde başka şeyler ilgini çektiğin den tüm dağılmaz dediğin konsantrasyonun dağıldı gitti.
 7. Tembellik: Yaşantısında kaybedebileceği hiç bir maneviyatı olmayan ruh gibi kısacası akvaryumdaki balıklar gibi gezen, iş yerinde de, okulda da ve üniversitede görebilirsin. Yanına gelir şuraya gideli mi? Yemek yiyelim mi? Avm ye gidelim mi? onu direk head shot yapacaksın 🙂 yani hayatından hemen derhal çıkaracaksın 🙂 🙂  Çünkü o herkesin hayat zamanından çalmaya çalışıyor, kimin yanına gitse amaaan çok sıkıcı, bunaldım negatif bir enerji yayacağından seni emecek tüm enerjin bitecek, günün sonunda evine gittiğinden bitkin bir halde olacaksın.Hayatıan pozitif insanlarla devam et.
 8. Kriz olayları (krizler): Bir plan yaptınız kısa – orta -uzun vadeli kısacası duvar takvimi de denebiliyor buna, genelde herkes yapar. Günlük ve haftalık takviminize notlarınızı alın, önemli bir kriz-aninda-planlı-olmakdurumda kriz anında sakin olmaya çalışın. Albert Einstein ın tekniğini uygulayın, beni bölmeye değer mi? Çok önemi bir konu var bana söyleme oraya(not kâğıt ına) yaz bırak işim bitiğinde bakarım tarzı hareket edin zamanınızdan çalmasına izin vermeyin elinizdeki işinizi de çer çöp etmeyin.

Boş zamanınızın teorik olarak olmaması lazım neden mi. Siz zaten zamanınızı günlük, haftalık, aylık hatta yıllık olarak plan yapıyorsunuz nereye nasıl gideceğiniz, işte nasıl davranacağınız yada ders çalışma süreniz hepsi belli. Lütfen yarınınızı da planlayın uyumadan önce. hatta zeki insan iseniz haftanızı planlayın göreceksiniz ki hayatınızdan aldığınız verim, zevk ve pozitif enerjiniz artacaktır.

Kısaca size Zaman Yönetiminizi ve Zamanınızı nasıl dağa verimli kullanabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Yazılarımın tamamını okuduğunuz için teşekkür ederim.

Aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi çekinmeden bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 9 yazı
Sertuğ Yurteri
Sertuğ Yurteri
On dokuz mayıs meslek yüksek okulu mezunuyum ve Açık öğretim kamu yönetimi 3. sınıf okumaktayım.. Tecrübelerimle ve uzman görüşleriyle kesinleşmiş ve size yardımcı destek olabileceğim bağımsız bir platform blog kurmaya karar verdim. Aslında yıllardır hayalini kurduğum siteme sizlere fayda sağlamasını umut ediyorum.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara